Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во првото тримесечје од 2022 година

петок, 20 мај 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2022 година, во патниот патнички превоз биле превезени 762 илјади патници, во градско-приградскиот превоз 9 705 илјади, во железничкиот превоз 61 илјада, додека во воздухопловниот превоз се превезени 348 494 патници.

Во првото тримесечје од 2022 година, во споредба со првото тримесечје од 2021 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е зголемено за 30.0 %, во железничкиот превоз е намалено за 18.1 %, додека во воздухопловниот превоз е зголемено за 4.5 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика