Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во четвртото тримесечје од 2021 година

четврток, 24 февруари 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во четвртото  тримесечје од 2021 година, во патниот патнички превоз бројот на превезените патници e 778 илјади, во градско-приградскиот превоз 10 922 илјади, во железничкиот превоз 64 илјади, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз e 396 130.

Во четвртото  тримесечје од 2021 година, во споредба со четвртото тримесечје од 2020 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е намалено за 6.5 %, во железничкиот превоз е зголемено за 0.9 %, додека во воздухопловниот превоз е зголемено за 6.8 %. 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика