Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во првото тримесечје од 2014 година

петок, 30 мај 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2014 година, во патниот
патнички превоз бројот на превезените патници изнесува 1 653 000, во железничкиот превоз 182 000, во
градско-приградскиот превоз 19 977 000, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз
изнесува 207 751.


Во истиот период, во споредба со првото тримесечје од 2013 година, количеството на превезената стока во
товарниот патен превоз е намалено за 15.8%, во воздухопловниот превоз е зголемено за 38.5%, додека во
железничкиот превоз зголемувањето изнесува 0.9%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика