Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во првото тримесечје од 2021 година

петок, 21 мај 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2021 година, во патниот патнички превоз бројот на превезените патници изнесува 580 илјади, во градско-приградскиот превоз 8 562 илјади, во железничкиот превоз 59 илјади, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз изнесува 154 709.

Во првото тримесечје од 2021 година, во споредба со првото тримесечје од 2020 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е намалено за 17.8 %, во железничкиот превоз е зголемено за 4.3 %, додека во воздухопловниот превоз е зголемено за 2.6 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика