Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во третото тримесечје од 2020 година

четврток, 19 ноември 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2020 година, во патниот патнички превоз, бројот на превезените патници изнесува 638 илјади, во градско-приградскиот превоз 9 186 илјади, во железничкиот превоз 68 илјади, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз изнесува 199 184.

Во третото тримесечје од 2020 година, во споредба со третото тримесечје од 2019 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е намалено за 26.8 %, во железничкиот превоз е зголемено за 4.4 %, додека во воздухопловниот превоз е намаленo за 40.1 %.

 


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика