Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во второто тримесечје од 2020 година

среда, 19 август 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто  тримесечје од 2020 година, во патниот патнички превоз бројот на превезените патници изнесува 390 илјади, во градско-приградскиот превоз 6 746 илјади, во железничкиот превоз 28 илјади, додека бројот на превезените патници во  воздухопловниот превоз изнесува 2 738.

Во второто тримесечје од 2020 година, во споредба со второто тримесечје од 2019 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е зголемено за 2.3 %, во железничкиот превоз е намалено за 15.3 %, додека во воздухопловниот превоз е намалено за 66.0 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика