Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Транспорт и комуникации


Превезени патници и стоки во првото тримесечје од 2013 година

петок, 31 мај 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од 2013 година, во патниот
патнички превоз бројот на превезените патници изнесува 3 679 000, во железничкиот превоз 197 000, во
градско-приградскиот превоз 16 660 000, додека бројот на превезените патници во воздухопловниот превоз
изнесува 191 957.
Во истиот период, во споредба со првото тримесечје од 2012 година, количеството на превезената стока во
товарниот патен превоз е зголемено за 47.9%, во воздухопловниот превоз за 20.7%, додека во железничкиот
превоз намалувањето изнесува 4.9%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 661

е-пошта:  ljubica.damceska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика