Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јануари 2013 година

вторник, 12 март 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јануари 2013 година изнесува
31 764, а бројот на ноќевањата изнесува 66 984.
Бројот на туристите во јануари 2013 година, во однос на јануари 2012 година, е намален за 5.9%, а бројот на
ноќевањата е намален за 5.7%.
Бројот на домашните туристи во јануари 2013 година, во однос на јануари 2012 година, е намален за 2.9%, а
бројот на странските туристи е намален за 8.5%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јануари 2013 година, во однос на јануари 2012 година, е
намален за 1.0%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е намален за 10.8%.
Бројот на туристите во јануари 2013 година, во однос на претходниот месец, е зголемен за 1.2% и тоа: кај
домашните туристи има зголемување за 5.2%, а кај странските има намалување за 2.3%.
Бројот на ноќевањата во јануари 2013 година, во однос на претходниот месец, е зголемен за 5.9% и тоа: кај
домашните туристи има зголемување за 18.7%, а кај странските има намалување за 6.1%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика