Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, декември 2012 година

вторник, 12 февруари 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во декември 2012 година изнесува
31 396, а бројот на ноќевањата изнесува 63 260.
Бројот на туристите во декември 2012 година, во однос на декември 2011 година, е намален за 4.5%, а бројот
на ноќевањата е зголемен за 0.5%.
Бројот на домашните туристи во декември 2012 година, во однос на декември 2011 година, е намален за 7.1%,
а бројот на странските туристи е намален за 2.1%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во декември 2012 година, во однос на декември 2011 година, е
намален за 1.2%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 2.1%.
Во периодот јануари- декември 2012 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
туристите е зголемен за 2.5% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 2.4%, а кај странските зголемување
за 7.3%.
Во периодот јануари- декември 2012 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот
на ноќевањата е намален за 1.0% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 5.5%, а кај странските
зголемување за 7.5%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика