Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, ноември 2012 година

понеделник, 14 јануари 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во ноември 2012 година изнесува
34 756, а бројот на ноќевањата изнесува 80 580.
Бројот на туристите во ноември 2012 година, во однос на ноември 2011 година, е зголемен за 5.9%, а бројот на
ноќевањата е зголемен за 11.4%.
Бројот на домашните туристи во ноември 2012 година, во однос на ноември 2011 година, е зголемен за 21.4%,
а бројот на странските туристи е намален за 2.7%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во ноември 2012 година, во однос на ноември 2011 година, е
зголемен за 17.5%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 6.3%.
Во периодот јануари-ноември 2012 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 2.9% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 2.2%, а кај странските зголемување за
7.8%.
Во периодот јануари-ноември 2012 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот
на ноќевањата е намален за 1.0% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 5.6%, а кај странските
зголемување за 7.7%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика