Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, септември 2012 година

понеделник, 12 ноември 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во септември 2012 година
изнесува 60 428, а бројот на ноќевањата изнесува 166 343.


Бројот на туристите во септември 2012 година, во однос на септември 2011 година, е зголемен за
3.1%, а бројот на ноќевањата е зголемен за 13.9%.


Бројот на домашните туристи во септември 2012 година, во однос на септември 2011 година, е
намален за 6.2%, а бројот на странските туристи е зголемен за 8.1%.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во септември 2012 година, во однос на септември 2011
година, е зголемен за 5.9%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 19.1%.


Во периодот јануари- септември 2012 година, во однос на истиот период од претходната година,
бројот на туристите е зголемен за 2.5% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 3.6%, а кај
странските зголемување за 9.1%.


Во периодот јануари- септември 2012 година, во однос на истиот период од претходната година,
бројот на ноќевањата е намален за 1.7% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 6.3%, а
кај странските зголемување за 8.0%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика