Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, август 2012 година

вторник, 16 октомври 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во август 2012 година
изнесува 114 554, а бројот на ноќевањата изнесува 591 874.
Бројот на туристите во август 2012 година, во однос на август 2011 година, е намален за 3.2%, а
бројот на ноќевањата е намален за 6.0%.
Бројот на домашните туристи во август 2012 година, во однос на август 2011 година, е намален за
6.8%, а бројот на странските туристи е зголемен за 3.9%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во август 2012 година, во однос на август 2011 година,
е намален за 7.9%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 2.5%.
Во периодот јануари-август 2012 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
туристите е зголемен за 2.5% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 3.4%, а кај странските
зголемување за 9.3%.
Во периодот јануари-август 2012 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот
на ноќевањата е намален за 3.0% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 6.9%, а кај
странските зголемување за 6.1%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика