Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, мај 2012 година

четврток, 12 јули 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во мај 2012 година изнесува 60 775,
а бројот на ноќевањата изнесува 142 912.
Бројот на туристите во мај 2012 година, во однос на мај 2011 година, е зголемен за 8.3%, а бројот на ноќевањата
е зголемен за 10.4%.
Бројот на домашните туристи во мај 2012 година, во однос на мај 2011 година, е зголемен за 7.6%, а бројот на
странските туристи е зголемен за 8.8%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во мај 2012 година, во однос на мај 2011 година, е зголемен за
6.0%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 14.1%.
Во периодот јануари-мај 2012 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 5.8% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 1.7%, а кај странските зголемување за
8.6%.
Во периодот јануари-мај 2012 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 2.9% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 0.9%, а кај странските има зголемување
за 6.2%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика