Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, март 2012 година

понеделник, 14 мај 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во март 2012 година изнесува
32 092, а бројот на ноќевањата изнесува 66 486.

Бројот на туристите во март 2012 година, во однос на март 2011 година, е зголемен за 0.4%, а бројот на
ноќевањата е намален за 3.2%.

Бројот на домашните туристи во март 2012 година, во однос на март 2011 година, е зголемен за 2.5%, а
бројот на странските туристи е намален за 1.0%.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во март 2012 година, во однос на март 2011 година, е зголемен
за 2.4%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е намален за 7.4%.

Во периодот јануари-март 2012 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 2.5% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 1.5%, а кај странските има зголемување
за 5.7%.

Во периодот јануари-март 2012 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
ноќевањата е зголемен за 0.2% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 1.7%, а кај странските има
зголемување за 2.0%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика