Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, февруари 2012 година

четврток, 12 април 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во февруари 2012 година изнесува 23 543, а бројот на ноќевањата изнесува 52 884.


Бројот на туристите во февруари 2012 година, во однос на февруари 2011 година, е намален за 13.3%, а бројот на ноќевањата е намален за 16.5%.


Бројот на домашните туристи во февруари 2012 година, во однос на февруари 2011 година, е намален за 22.8%, а бројот на странските туристи е намален за 5.8%.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во февруари 2012 година, во однос на февруари 2011 година, е намален за 24.7%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е намален за 8.5%.


Во периодот јануари- февруари 2012 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 3.7% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 3.5%, а кај странските има зголемување за 10.0%.


Во периодот јануари- февруари 2012 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е зголемен за 2.1% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 3.7%, а кај странските има зголемување за 8.2%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика