Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јануари 2012 година

вторник, 13 март 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јануари 2012 година изнесува
33 748, а бројот на ноќевањата изнесува 71 043.
Бројот на туристите во јануари 2012 година, во однос на јануари 2011 година, е зголемен за 20.1%, а бројот на
ноќевањата е зголемен за 22.4%.
Бројот на домашните туристи во јануари 2012 година, во однос на јануари 2011 година, е зголемен за 12.9%, а
бројот на странските туристи е зголемен за 27.3%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јануари 2012 година, во однос на јануари 2011 година, е
зголемен за 17.4%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 28.2%.
Бројот на туристите во јануари 2012 година, во однос на претходниот месец, е зголемен за 2.7% и тоа: кај
домашните туристи има зголемување за 0.6%, а кај странските има зголемување за 4.5%.
Бројот на ноќевањата во јануари 2012 година, во однос на претходниот месец, е зголемен за 12.9% и тоа: кај
домашните туристи има зголемување за 18.4%, а кај странските има зголемување за 7.4%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика