Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, ноември 2011 година

четврток, 12 јануари 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во ноември 2011 година
изнесува 32 810, а бројот на ноќевањата изнесува 72 346.
Бројот на туристите во ноември 2011 година, во однос на ноември 2010 година, е зголемен за 10,8%,
а бројот на ноќевањата е зголемен за 9,8%.
Бројот на домашните туристи во ноември 2011 година, во однос на ноември 2010 година, е зголемен
за 3,1%, а бројот на странските туристи е зголемен за 15.6%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во ноември 2011 година, во однос на ноември 2010
година, е зголемен за 8,7%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 10,8%.
Во периодот јануари- ноември 2011 година, во однос на истиот период од претходната година,
бројот на туристите е зголемен за 11.4% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 0.4%, а кај
странските има зголемување за 26.1%.
Во периодот јануари- ноември 2011 година, во однос на истиот период од претходната година,
бројот на ноќевањата е зголемен за 7.9% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 2,7%, а
кај странските има зголемување за 36,4%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика