Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, октомври 2011 година

понеделник, 12 декември 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во октомври 2011 година изнесува 49 379, а бројот на ноќевањата изнесува 119 198.
Бројот на туристите во октомври 2011 година, во однос на октомври 2010 година, е зголемен за 17.0%, а бројот на ноќевањата е зголемен за 24.1%.
Бројот на домашните туристи во октомври 2011 година, во однос на октомври 2010 година, е намален за 5.8%, а бројот на странските туристи е зголемен за 35.2%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во октомври 2011 година, во однос на октомври 2010 година, е зголемен за 6.1%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 41.2%.
Во периодот јануари - октомври 2011 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 11.4% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 0.6%, а кај странските има зголемување за 26.9%.
Во периодот јануари - октомври 2011 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е зголемен за 7.8% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 3.0%, а кај странските има зголемување за 38.3%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика