Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, август 2011 година

вторник, 18 октомври 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во август 2011 година изнесува 118 341, а бројот на ноќевањата изнесува 629 670.


Бројот на туристите во август 2011 година, во однос на август 2010 година, е зголемен за 8.3%, а бројот на ноќевањата е зголемен за 5.9%.


Бројот на домашните туристи во август 2011 година, во однос на август 2010 година, е зголемен за 1.5%, а бројот на странските туристи е зголемен за 24.5%.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во август 2011 година, во однос на август 2010 година, е намален за 0.8%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 50.5%.


Во периодот јануари-август 2011 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 8.9% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 1.7%, а кај странските има зголемување за 24.5%.


Во периодот јануари-август 2011 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е зголемен за 5.0% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 4.3%, а кај странските има зголемување за 36.7%.


  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика