Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јули 2011 година

вторник, 13 септември 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јули 2011 година изнесува 119 770, а бројот на ноќевањата изнесува 592 837.


Бројот на туристите во јули 2011 година, во однос на јули 2010 година, е зголемен за 14.5%, а бројот на ноќевањата е зголемен за 4.1%.


Бројот на домашните туристи во јули 2011 година, во однос на јули 2010 година, е зголемен за 6.1%, а бројот на странските туристи е зголемен за 36.7%.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јули 2011 година, во однос на јули 2010 година, е намален за 4.3%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 63.1%.

 
Во периодот јануари-јули 2011 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 9.1% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 3.1%, а кај странските има зголемување за 24.5%.


Во периодот јануари-јули 2011 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е зголемен за 4.6% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 6.6%, а кај странските има зголемување за 33.2%.


  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика