Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јуни 2011 година

петок, 12 август 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јуни 2011 година изнесува 55 323, а бројот на ноќевањата изнесува 143 085.

Бројот на туристите во јуни 2011 година, во однос на јуни 2010 година, е зголемен за 7.2%, а бројот на ноќевањата е зголемен за 11.8%.

Бројот на домашните туристи во јуни 2011 година, во однос на јуни 2010 година, е намален за 11.6%, а бројот на странските туристи е зголемен за 24.1%.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јуни 2011 година, во однос на јуни 2010 година, е намален за 5.4%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 31.9%.

Во периодот јануари-јуни 2011 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 6.6% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 9.6%, а кај странските има зголемување за 21.4%.

Во периодот јануари-јуни 2011 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е зголемен за 5.1% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 10.6%, а кај странските има зголемување за 24.1%.


  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика