Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, мај 2011 година

вторник, 12 јули 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во мај 2011 година изнесува 56 094, а бројот на ноќевањата изнесува 129 420.
 
Бројот на туристите во мај 2011 година, во однос на мај 2010 година, е зголемен за 1.6%, а бројот на ноќевањата е намален за 1.5%.
 
Бројот на домашните туристи во мај 2011 година, во однос на мај 2010 година, е намален за 18.8%, а бројот на странските туристи е зголемен за 20.8%.
 
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во мај 2011 година, во однос на мај 2010 година, е намален за 17.4%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 17.0%.
 
Во периодот јануари - мај 2011 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 6.4% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 9.1%, а кај странските има зголемување за 20.6%.
 
Во периодот јануари - мај 2011 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е зголемен за 2.9% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 12.2%, а кај странските има зголемување за 21.6%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика