Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, март 2011 година

четврток, 12 мај 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во март 2011 година изнесува 31 971, а бројот на ноќевањата 68 675.

Бројот на туристите во март 2011 година, во однос на март 2010 година, е зголемен за 21.2%, а бројот на ноќевањата е зголемен за 19.9%.

Бројот на домашните туристи во март 2011 година, во однос на март 2010 година, е зголемен за 7.9%, а бројот на странските туристи е зголемен за 31.6%.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во март 2011 година, во однос на март 2010 година, е зголемен за 5.9%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 33.5%.

Во периодот јануари- март 2011 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 11.4% и тоа: кај домашните туристи зголемувањето изнесува 1.3%, а кај странските туристи е забележано зголемување за 20.9%.

Во периодот јануари-март 2011 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е зголемен за 7.0% и тоа: кај домашните туристи е забележано намалување за 5.1%, а кај странските туристи е забележано зголемување за 21.7%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика