Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, февруари 2011 година

вторник, 12 април 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во февруари 2011 година изнесува 27 155, а бројот на ноќевањата изнесува 63 351.

Бројот на туристите во февруари 2011 година, во однос на февруари 2010 година, е зголемен за 4.2%, а бројот на ноќевањата е зголемен за 3.9%.

Бројот на домашните туристи во февруари 2011 година, во однос на февруари 2010 година, е намален за 6.7%, а бројот на странските туристи е зголемен за 14.8%.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во февруари 2011 година, во однос на февруари 2010 година, е намален за 8.3%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 19.5%.

Во периодот јануари-февруари 2011 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 6.4% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 1.7%, а кај странските има зголемување за 14.8%.

Во периодот јануари-февруари 2011 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е зголемен за 0.9% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 9.5%, а кај странските има зголемување за 15.0%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика