Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, февруари 2020 година

понеделник, 13 април 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во февруари 2020 година изнесува 47 288, а бројот на ноќевањата изнесува 94 883.

Бројот на туристите во февруари 2020 година, во однос на февруари 2019 година, е зголемен за 8.3 %, а бројот на ноќевањата е зголемен за 3.4 %.

Бројот на домашните туристи во февруари 2020 година, во однос на февруари 2019 година, е зголемен за 6.2 %, а бројот на странските туристи е зголемен за 9.5 %.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во февруари 2020 година, во однос на февруари 2019 година, е зголемен за 0.9 %, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 5.2 %.

Во периодот јануари - февруари 2020 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 10.6 % и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 3.4 %, а кај странските има зголемување за 15.3 %.

Во периодот јануари - февруари 2020 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е зголемен за 5.2 % и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 1.2 %, а кај странските има зголемување за 8.4 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: + 389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика