Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јануари 2020 година

четврток, 12 март 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јануари 2020 година изнесува 55 266, а бројот на ноќевањата изнесува 109 733.

Бројот на туристите во јануари 2020 година, во однос на јануари 2019 година, е зголемен за 12.7 %, а бројот на ноќевањата е зголемен за 6.9 %.

Бројот на домашните туристи во јануари 2020 година, во однос на јануари 2019 година, е зголемен за 1.0 %, а бројот на странските туристи е зголемен за 20.6 %.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јануари 2020 година, во однос на јануари 2019 година, е зголемен за 1.5 %, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 11.4 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика