Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јануари 2011 година

понеделник, 14 март 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јануари 2011 година изнесува 28 096, а бројот на ноќевањата изнесува 58 047.

Бројот на туристите во јануари 2011 година, во однос на јануари 2010 година, е зголемен за 8.6%, а бројот на ноќевањата е намален за 2.2%.

Бројот на домашните туристи во јануари 2011 година, во однос на јануари 2010 година, е зголемен за 3.1%, а бројот на странските туристи е зголемен за 14.7%.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јануари 2011 година, во однос на јануари 2010 година, е намален за 10.6%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 10.0%.

Бројот на туристите во јануари 2011 година, во однос на претходниот месец, е намален за 18.3% и тоа: кај домашните туристи намалувањето е за 25.6%, а кај странските за 9.3%.

Бројот на ноќевањата во јануари 2011 година, во однос на претходниот месец, е намален за 9.7% и тоа: кај домашните туристи намалувањето е за 11.5%, а кај странските за 7.5%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика