Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, октомври 2019 година

четврток, 12 декември 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во октомври 2019 година изнесува 97 347, а бројот на ноќевањата изнесува 200 027.

Бројот на туристите во октомври 2019 година, во однос на октомври 2018 година, е зголемен за 16.9 %, а бројот на ноќевањата е зголемен за 9.6 %.

Бројот на домашните туристи во октомври 2019 година, во однос на октомври 2018 година, е зголемен за 11.3 %, а бројот на странските туристи е зголемен за 19.3 %.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во октомври 2019 година, во однос на октомври 2018 година, е зголемен за 2.7 %, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 13.7 %.

Во периодот јануари – октомври 2019 година, во однос на истиот период од претходната година, вкупниот број на туристи е зголемен за 4.5 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 1.8 %, а кај странските има зголемување за 6.1 %.

Во периодот јануари – октомври 2019 година, во однос на истиот период од претходната година, вкупниот број на ноќевањата е зголемен за 2.4 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 0.1 %, а кај странските има зголемување за 5.2 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика