Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, април 2019

среда, 12 јуни 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во април 2019 година изнесува 85 017, а бројот на ноќевањата изнесува 166 238.

Бројот на туристите во април 2019 година, во однос на април 2018 година, е зголемен за 2.9 %, а бројот на ноќевањата е зголемен за 1.3 %.

Бројот на домашните туристи во април 2019 година, во однос на април 2018 година, е зголемен за 6.5 %, а бројот на странските туристи е зголемен за 1.5 %.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во април 2019 година, во однос на април 2018 година, е зголемен за      3.3 %, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 0.1 %.

Во периодот јануари – април 2019 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 2.4 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 5.4 %, а кај странските има зголемување за 1.0 %.

Во периодот јануари – април 2019 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е зголемен за 0.8 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 4.4 %, а кај странските има намалување за 1.3 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика