Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, февруари 2019 година

петок, 12 април 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во февруари 2019 година изнесува 43 666,
а бројот на ноќевањата изнесува 91 731.
Бројот на туристите во февруари 2019 година, во однос на февруари 2018 година, е зголемен за 6.0 %, а бројот на
ноќевањата е зголемен за 2.7 %.
Бројот на домашните туристи во февруари 2019 година, во однос на февруари 2018 година, е зголемен за 12.8 %, а
бројот на странските туристи е зголемен за 2.3 %.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во февруари 2019 година, во однос на февруари 2018 година, е зголемен
за 8.4 %, а бројот на ноќевањата на странските туристи е намален за 1.0 %.
Во периодот јануари – февруари 2019 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е
зголемен за 2.4 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 7.0 %, а кај странските има намалување за 0.4 %.
Во периодот јануари – февруари 2019 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е намален за 1.1 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 4.2 %, а кај странските има намалување за 5.0 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика