Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам во Република Македонија, септември 2010 година

петок, 12 ноември 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во септември 2010 година изнесуваше 44 923, а бројот на ноќевањата изнесуваше 106 524.

Бројот на туристите во септември 2010 година, во однос на септември 2009 година, е зголемен за 3.3%, а бројот на ноќевањата е намален за 0.4%.

Бројот на домашните туристи во септември 2010 година, во однос на септември 2009 година, е зголемен за 3.5%, а бројот на странските туристи е зголемен за 3.3%.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во септември 2010 година, во однос на септември 2009 година, е зголемен за 14.5%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е намален за 9.4%.

Во периодот јануари- септември 2010 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е намален за 2.0% и тоа: кај домашните туристи намалувањето изнесува 2.8%, а кај странските е забележано намалување за 0.9%.

Во периодот јануари- септември 2010 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е намален за 4.7% и тоа: кај домашните туристи намалувањето изнесува 4.4%, а кај странските е забележано намалување за 5.6%.





  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  




© Државен завод за статистика