Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Бројот на туристите во август 2010 година, во однос на август 2009 година, е намален за 1.4%, а бројот на ноќевањата е намален за 8.3%

четврток, 14 октомври 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во август 2010 година изнесува 109 291, а бројот на ноќевањата изнесува 594 859.

Бројот на домашните туристи во август 2010 година, во однос на август 2009 година, е намален за 5.0%, а бројот на странските туристи е зголемен за 8.4%.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во август 2010 година, во однос на август 2009 година, е намален за 8.8%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е намален за 4.4%.

Во периодот јануари - август 2010 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е намален за 2.6% и тоа: кај домашните туристи намалувањето изнесува 3.2%, а кај странските е забележано намалување за 1.6%.

Во периодот јануари - август 2010 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е намален за 5.0% и тоа: кај домашните туристи намалувањето изнесува 5.0%, а кај странските е забележано намалување за 5.0%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика