Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Бројот на туристите во јули 2010 година, во однос на јули 2009 година, е намален за 0.4%, а бројот на ноќевањата е намален за 8.8%

вторник, 14 септември 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јули 2010 година изнесува 104 605, а бројот на ноќевањата изнесува 569 363.

Бројот на домашните туристи во јули 2010 година, во однос на јули 2009 година, е намален за 0.3%, а бројот на странските туристи е намален за 0.7%.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јули 2010 година, во однос на јули 2009 година, е намален за 9.8%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е намален за 1.9%.

Во периодот јануари - јули 2010 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е намален за 2.9% и тоа: кај домашните туристи намалувањето изнесува 2.4%, а кај странските е забележано намалување за 3.6%.

Во периодот јануари - јули 2010 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е намален за 3.1% и тоа: кај домашните туристи намалувањето изнесува 2.2%, а кај странските е забележано намалување за 5.1%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика