Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Бројот на туристите во јуни 2010 година, во однос на јуни 2009 година, е зголемен за 0.6%, а бројот на ноќевањата е намален за 0.5%

петок, 13 август 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јуни 2010 година изнесува 51 596, а бројот на ноќевањата изнесува 128 004.

Бројот на домашните туристи во јуни 2010 година, во однос на јуни 2009 година, е зголемен за 4.4%, а бројот на странските туристи е намален за 2.6%.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јуни 2010 година, во однос на јуни 2009 година, е зголемен за 6.3%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е намален за 7.4%.

Во периодот јануари- јуни 2010 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е намален за 4.1% и тоа: кај домашните туристи намалувањето изнесува 3.9%, а кај странските е забележано намалување за 4.3%.

Во периодот јануари- јуни 2010 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е зголемен за 4.1% и тоа: кај домашните туристи зголемувањето изнесува 14.3%, а кај странските е забележано намалување за 6.1%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика