Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Бројот на туристите во мај 2010 година, во однос на мај 2009 година, е зголемен за 0.8%, а бројот на ноќевањата е зголемен за 13.8%

понеделник, 12 јули 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во мај 2010 година изнесува 55 220, а бројот на ноќевањата изнесува 131 361.

Бројот на домашните туристи во мај 2010 година, во однос на мај 2009 година, е намален за 1.4%, а бројот на странските туристи е зголемен за 3.0%.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во мај 2010 година, во однос на мај 2009 година, е зголемен за 23.9%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 4.0%.

Во периодот јануари- мај 2010 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е намален за 5.4% и тоа: кај домашните туристи намалувањето изнесува 6.1%, а кај странските е забележано намалување за 4.8%.

Во периодот јануари- мај 2010 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е зголемен за 5.7% и тоа: кај домашните туристи зголемувањето изнесува 17.1%, а кај странските е забележано намалување за 5.6%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика