Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Бројот на туристите во март 2010 година, во однос на март 2009 година, е намален за 13.5%, а бројот на ноќевањата е намален за 2.6%

четврток, 13 мај 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во март 2010 година изнесува 26 389, а бројот на ноќевањата изнесува 57 255.

Бројот на домашните туристи во март 2010 година, во однос на март 2009 година, е намален за 12.9%, а бројот на странските е намален за 14.0%.

Бројот на ноќевањата на домашните туристи во март 2010 година, во однос на март 2009 година, е зголемен за 10.7%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е намален за 12.7%. Во периодот јануари- март 2010 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е намален за 14.2% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 16.4%, а кај странските има намалување за 12.1%.

Во периодот јануари-март 2010 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е намален за 8.9% и тоа: кај домашните туристи е забележано намалување за 5.6%, а кај странските намалување за 12.6%.

Бројот на странските туристи во март 2010 година, во однос на претходниот месец, е зголемен за 11.2%, а бројот на ноќевањата е зголемен за 9.0%.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295-754

е-пошта:  zlatko.mircevski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика