Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, април 2018 година

вторник, 12 јуни 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во април 2018 година изнесува 82 635, а
бројот на ноќевањата изнесува 164 183.


Бројот на туристите во април 2018 година, во однос на април 2017 година, е зголемен за 21.4 %, а бројот на ноќевањата
е зголемен за 17.2 %.


Бројот на домашните туристи во април 2018 година, во однос на април 2017 година, е зголемен за 12.3 %, а бројот на
странските туристи е зголемен за 25.5 %.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во април 2018 година, во однос на април 2017 година, е зголемен за 6.1 %,
а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 24.5 %.


Во периодот јануари – април 2018 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е
зголемен за 18.7 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 10.8 %, а кај странските има зголемување за
23.0.%.


Во периодот јануари – април 2018 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 17.5 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 10.3 %, а кај странските има зголемување за
22.5.%.






  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  




© Државен завод за статистика