Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, февруари 2018 година

петок, 13 април 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во февруари 2018 година изнесува 41 182, а
бројот на ноќевањата изнесува 89 301.


Бројот на туристите во февруари 2018 година, во однос на февруари 2017 година, е зголемен за 11.7 %, а бројот на
ноќевањата е зголемен за 11.8 %.


Бројот на домашните туристи во февруари 2018 година, во однос на февруари 2017 година, е зголемен за 8.1 %, а бројот на
странските туристи е зголемен за 13.8 %.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во февруари 2018 година, во однос на февруари 2017 година, е зголемен за
25.4 %, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 4.3 %.


Во периодот јануари - февруари 2018 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е
зголемен за 13.0 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 6.3 %, а кај странските има зголемување за 17.4 %.

 
Во периодот јануари - февруари 2018 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е
зголемен за 17.2 %, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 17.0 %, а кај странските има зголемување за 17.4 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика