Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јануари 2018 година

понеделник, 12 март 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јануари 2018 година изнесува 49 347, а бројот
на ноќевањата изнесува 107 324.


Бројот на туристите во јануари 2018 година, во однос на јануари 2017 година, е зголемен за 14.2%, а бројот на ноќевањата
е зголемен за 22.1%.


Бројот на домашните туристи во јануари 2018 година, во однос на јануари 2017 година, е зголемен за 5.0%, а бројот на
странските туристи е зголемен за 20.9%.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јануари 2018 година, во однос на јануари 2017 година, е зголемен за 11.2%,
а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 32.0%.


Бројот на туристите во јануари 2018 година, во однос на претходниот месец, е намален за 4.4%, а бројот на ноќевањата е
зголемен за 3.5%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 741

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика