Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, декември 2017 година

понеделник, 12 февруари 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во декември 2017 година изнесува 51 599, а
бројот на ноќевањата изнесува 103 721.
Бројот на туристите во декември 2017 година, во однос на декември 2016 година, е зголемен за 22.6%, а бројот на
ноќевањата е зголемен за 28.0%.
Бројот на домашните туристи во декември 2017 година, во однос на декември 2016 година, е зголемен за 19.0%, а бројот
на странските туристи е зголемен за 24.7%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во декември 2017 година, во однос на декември 2016 година, е зголемен за
29.3%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 27.0%.
Во периодот јануари - декември 2017 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е
зголемен за 16.6% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 6.3%, а кај странските има зголемување за 23.5%.
Во периодот јануари - декември 2017 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата е
зголемен за 12.8% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 5.2%, а кај странските има зголемување за 22.8%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика