Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, септември 2017 година

петок, 10 ноември 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во септември 2017 година изнесува
104 120, а бројот на ноќевањата изнесува 242 719.
Бројот на туристите во септември 2017 година, во однос на септември 2016 година, е зголемен за 23.9%, а
бројот на ноќевањата е зголемен за 23.1%.
Бројот на домашните туристи во септември 2017 година, во однос на септември 2016 година, е зголемен за
10.3%, а бројот на странските туристи е зголемен за 29.1%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во септември 2017 година, во однос на септември 2016 година,
е зголемен за 23.8%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 22.8%.
Во периодот јануари-септември 2017 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
туристите е зголемен за 16.7% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 6.9%, а кај странските има
зголемување за 23.7%.
Во периодот јануари-септември 2017 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
ноќевањата е зголемен за 12.4% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 5.3%, а кај странските има
зголемување за 22.6%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика