Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, август 2017 година

четврток, 12 октомври 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во август 2017 година изнесува
188 758, а бројот на ноќевањата изнесува 766 844.
Бројот на туристите во август 2017 година, во однос на август 2016 година, е зголемен за 20.4%, а бројот на
ноќевањата е зголемен за 10.4%.
Бројот на домашните туристи во август 2017 година, во однос на август 2016 година, е зголемен за 3.4%, а
бројот на странските туристи е зголемен за 46.5%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во август 2017 година, во однос на август 2016 година, е зголемен
за 1.6%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 41.9%.
Во периодот јануари-август 2017 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 15.8%, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 6.6%, а кај странските има зголемување
за 22.7%.
Во периодот јануари-август 2017 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 11.3%, и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 4.4%, а кај странските има зголемување
за 22.6%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика