Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јуни 2017 година

понеделник, 14 август 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јуни 2017 година изнесува 84 778,
а бројот на ноќевањата изнесува 197 016.
Бројот на туристите во јуни 2017 година, во однос на јуни 2016 година, е зголемен за 18.1%, а бројот на
ноќевањата е зголемен за 14.6%.
Бројот на домашните туристи во јуни 2017 година, во однос на јуни 2016 година, е зголемен за 4.1%, а бројот на
странските туристи е зголемен за 24.0%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јуни 2017 година, во однос на јуни 2016 година, е зголемен за
8.1%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 18.2%.
Во периодот јануари - јуни 2017 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 12.6% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 11.4%, а кај странските има зголемување
за 13.1%.
Во периодот јануари - јуни 2017 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 12.5% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 9.7%, а кај странските има зголемување
за 14.3%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика