Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, март 2017 година

петок, 12 мај 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во март 2017 година изнесува
43 033, а бројот на ноќевањата изнесува 91 532.
Бројот на туристите во март 2017 година, во однос на март 2016 година, е намален за 3.5%, а бројот на
ноќевањата е намален за 3.2%.
Бројот на домашните туристи во март 2017 година, во однос на март 2016 година, е намален за 4.3%, а бројот
на странските туристи е намален за 3.1%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во март 2017 година, во однос на март 2016 година, е намален
за 11.6%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 3.2%.
Во периодот јануари - март 2017 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
туристите е зголемен за 6.9% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 6.8%, а кај странските има
зголемување за 6.9%.
Во периодот јануари - март 2017 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
ноќевањата е зголемен за 5.6% и тоа: кај домашните туристи има намалување за 1.8%, а кај странските има
зголемување за 11.3%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика