Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, февруари 2017 година

среда, 12 април 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во февруари 2017 година изнесува
36 869, а бројот на ноќевањата изнесува 79 860.


Бројот на туристите во февруари 2017 година, во однос на февруари 2016 година, е зголемен за 13.6%, а
бројот на ноќевањата е зголемен за 10.3%.


Бројот на домашните туристи во февруари 2017 година, во однос на февруари 2016 година, е зголемен за
15.9%, а бројот на странските туристи е зголемен за 12.2%.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во февруари 2017 година, во однос на февруари 2016 година, е
намален за 1.1%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 17.8%.


Во периодот јануари-февруари 2017 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
туристите е зголемен за 13.4% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 12.7%, а кај странските има
зголемување за 13.9%.


Во периодот јануари-февруари 2017 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
ноќевањата е зголемен за 11.1% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 4.2%, а кај странските има
зголемување за 16.6%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика