Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, декември 2016 година

понеделник, 13 февруари 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во декември 2016 година изнесува
42 101, а бројот на ноќевањата изнесува 81 060.
Бројот на туристите во декември 2016 година, во однос на декември 2015 година, е зголемен за 4.4%, а
бројот на ноќевањата е зголемен за 4.7%.
Бројот на домашните туристи во декември 2016 година, во однос на декември 2015 година, е намален за
5.3%, а бројот на странските туристи е зголемен за 11.2%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во декември 2016 година, во однос на декември 2015 година, е
намален за 4.6%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 12.5%.
Во периодот јануари-декември 2016 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
туристите е зголемен за 5.0% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 4.8%, а кај странските има
зголемување за 5.1%.
Во периодот јануари-декември 2016 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
ноќевањата е зголемен за 2.8% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 3.6%, а кај странските има
зголемување за 1.7%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика