Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, ноември 2016

четврток, 12 јануари 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во ноември 2016 година изнесува
44 162, а бројот на ноќевањата изнесува 97 980.


Бројот на туристите во ноември 2016 година, во однос на ноември 2015 година, е зголемен за 5.7%, а бројот на
ноќевањата е зголемен за 3.4%.


Бројот на домашните туристи во ноември 2016 година, во однос на ноември 2015 година, е зголемен за 5.3%,
а бројот на странските туристи е зголемен за 5.9%.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во ноември 2016 година, во однос на ноември 2015 година, е
зголемен за 7.0%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 0.1%.


Во периодот јануари-ноември 2016 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
туристите е зголемен за 5.0% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 5.3%, а кај странските има
зголемување за 4.8%.


Во периодот јануари-ноември 2016 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
ноќевањата е зголемен за 2.7% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 3.9%, а кај странските има
зголемување за 1.2%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика