Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, септември 2016 година

петок, 11 ноември 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во септември 2016 година изнесува
84 018, а бројот на ноќевањата изнесува 197 122.
Бројот на туристите во септември 2016 година, во однос на септември 2015 година, е зголемен за 6.1%, а бројот
на ноќевањата е зголемен за 7.0%.
Бројот на домашните туристи во септември 2016 година, во однос на септември 2015 година, е зголемен за
22.7%, а бројот на странските туристи е зголемен за 0.9%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во септември 2016 година, во однос на септември 2015 година, е
зголемен за 21.9%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 1.1%.
Во периодот јануари- септември 2016 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
туристите е зголемен за 4.3% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 4.8%, а кај странските има
зголемување за 4.0%.
Во периодот јануари- септември 2016 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на
ноќевањата е зголемен за 2.3% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 3.3%, а кај странските има
зголемување за 0.8%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика