Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, август 2016 година

четврток, 13 октомври 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во август 2016 година изнесува
156 763, а бројот на ноќевањата изнесува 694 641.


Бројот на туристите во август 2016 година, во однос на август 2015 година, е намален за 7.2%, а бројот на
ноќевањата е намален за 3.9%.


Бројот на домашните туристи во август 2016 година, во однос на август 2015 година, е намален за 4.5%, а бројот
на странските туристи е намален за 10.9%.


Бројот на ноќевањата на домашните туристи во август 2016 година, во однос на август 2015 година, е намален за
0.7%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е намален за 13.8%.


Во периодот јануари-август 2016 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 4.1% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 3.5%, а кај странските има зголемување за
4.5%.


Во периодот јануари-август 2016 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 1.8% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 2.4%, а кај странските има зголемување за
0.8%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика