Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Туризам и угостителство


Туризам, јули 2016

понеделник, 12 септември 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јули 2016 година изнесува 129 656,
а бројот на ноќевањата изнесува 526 693.
Бројот на туристите во јули 2016 година, во однос на јули 2015 година, е зголемен за 8.3%, а бројот на ноќевањата
е зголемен за 1.2%.
Бројот на домашните туристи во јули 2016 година, во однос на јули 2015 година, е зголемен за 5.9%, а бројот на
странските туристи е зголемен за 10.7%.
Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јули 2016 година, во однос на јули 2015 година, е намален за
0.4%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 5.5%.
Во периодот јануари-јули 2016 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 8.5% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 8.6%, а кај странските има зголемување
за 8.5%.
Во периодот јануари-јули 2016 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 5.3% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 5.2%, а кај странските има зголемување
за 5.4%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика